Word: coste
(lookup in dictionary)
(lookup stats)
Dates: during 1950-1959
Sort By: most recent first
(reverse)
...other times some of Mrs. Adams' oil paintings. But newsmen were more interested in a rumor (it was true) that Goldfine bought the Adamses a $2,400 Oriental rug from Macy's, and had a tailor make Adams a vicuna coat worth at least $500 retail (wholesale cost to Goldfine: about...
...have never seen such pressure since the days of Franklin Roosevelt." In the last days before the floor debate, Republicans trudged into Dick Simpson's office to ask him to release them from their promises to vote with him. A vote against reciprocal trade, one explained, would cost him White House support for a bill that he badly wanted for his district. Other helpful Administration tactics: weakening the tariff urge among Congressmen from oil and mining states by announcing a program of voluntary oil-import curbs and a plan to stockpile up to 150,000 tons of U.S.-mined...
...Lipstick. The saga of royal jelly is a striking example of one of the most significant aspects of the whole beauty business-one that puzzles many a woman, irritates many a husband. Says Mel Finkelstein, president of the House of Westmore: "In this business, price is not consistent with cost." When it first came out, royal jelly cream sold for $15 an ounce despite the fact that an ounce contained only about 150 milligrams of jelly, worth about 17? today a woman can still buy creams containing royal jelly in some stores for $15 an ounce, but she can also...
Most of the difference between the cost and the wholesale price goes into packaging and advertising-which often cost more than the product itself. For the top companies, profits are fat; Revlon made a 9.4% profit on its gross after taxes, more than leaders in many another industry. Said a Denver manufacturer, who admits to a 900% markup on certain products: "A cheap line wouldn't do well. Women wouldn't be caught dead telling their friends they bought cheap cosmetics...
...used in some creams. Ella Bache puts out a cream that is 80% seaweed. Estee Lauder boasts in newspaper ads that its Re-Nutriv, which contains turtle and shark oil, royal jelly, silicone, Leichol and 20 other in gredients, is "the most expensive facial preparation in the world." Cost: $115 for 16 ounces...