Search Details

Word: kilo (lookup in dictionary) (lookup stats)
Dates: all
Sort By: most recent first (reverse)


Usage:

...Italians, in that the staple length of its fibre is precisely even and can be given any length wanted by the spinner, and that it is free of dirt and leaves which contaminate raw cotton. Thus although Sniafiocco fibre costs more than cotton (7 lire against 5.50 per kilo) Sniafiocco textiles cost less than cotton cloth (3 to 8 lire against 10 to 15 lire per metre). Sniafiocco fabrics of varying texture and appearance can be made by admixing small amounts of wool or hemp...

Author: /time Magazine | Title: Science: Sniafiocco & Vistra | 11/5/1934 | See Source »

...your address to the Chamber of Deputies in which you touched on the decrease in the cost of living you said that in Rome one may buy bread for as little as 1.30 lire per kilo [about 5? per pound] and you added I have bought it myself...

Author: /time Magazine | Title: ITALY: Bread fot Skeptics | 7/9/1934 | See Source »

...PUBLIC, who came back with the following report to the Duce: 'To Signor Pietro Savio. 72 years of age, born in Turin, ex-contractor, unable to work because of advanced age, now living at 25 Via Calabria, there has been communicated that the bread at 1.30 per kilo was bought by the Duce from the bakery of Antonio Menichini, at No. 78 Via Alessandria...

Author: /time Magazine | Title: ITALY: Bread fot Skeptics | 7/9/1934 | See Source »

...believe that a series of major and greater satisfactions could not have touched Mr. Savio: he has been able to find that, first, his letter reached the Duce and was read by him; second, that bread is really sold at 1.30 lire per kilo; and third, that Mussolini-and this is said for the benefit of all the doubting thomases, great or small-makes no statements, especially on subjects such as these, that he does not personally rigidly verify...

Author: /time Magazine | Title: ITALY: Bread fot Skeptics | 7/9/1934 | See Source »

...Mexican products, which provide him with all he needs, a peso has the buying power of a pre-inflation dollar. Oranges cost three centavos (less than one penny). Avocado pears cost the same. The staples, black beans and pink rice, cost usually 20 centavos a kilo, which is more than two pounds. That's 2½? a pound. And if you've eaten black bean paste with chili sauce and Mexican pink rice, you know you don't have to feel sorry for anyone who makes it his daily fare...

Author: /time Magazine | Title: Letters, Feb. 26, 1934 | 2/26/1934 | See Source »

Previous | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | Next